wtorek, 4 maja 2010

12.05: PRZEMYSŁ # THROBBING GRISTLE

Goście: Heinrich Deisl [Austria], Maciej Gdula

Miejsce: Zachęta [Sala Kinowa]

Prowadzenie: Michał Libera


Przemysł… ciężki i muzyczny zarazem. W interpretacji Throbbing Gristle uprzemysłowieniu ulegają także bardzo intymne sfery naszego życia jak ciało, seksualność, śmierć czy sztuka – stają się przedmiotem zarządzania, mechanizacji i umasowienia. Ich reakcją w drugiej połowie lat 70. nie była jednak nostalgia za utraconą przeszłością, ale wręcz przeciwnie – spotęgowanie efektów industrializacji. Za pomocą jej najprostszych narzędzi dźwiękowo odtwarzali oni wnętrza komór gazowych, porody i przypadki przemocy domowej. I pozostawiali je bez komentarza.

Heinrich Deisl i Maciej Gdula podejmą próbę znalezienia zbieżności pomiędzy muzycznymi krytykami industrializacji i jej socjologicznymi teoriami. W jaki sposób mechanizacja wpływa na muzykę i czy pozostawia ona muzykom jakiekolwiek pole manewru? Jak rozumieć skuteczność krytyki w dobie uprzedmiotowienia i prywatyzacji muzyki, zmian w fonosferze a także rozwiniętego rynku muzycznego? Jaką historię industrializacji piszą jej narzędzia? I czy jest ona tożsama z historią pisaną przez sposoby ich używania?


Heinrich Deisl: krytyk i teoretyk muzyczny poruszający się na styku teorii kultury, informacji i ekonomii; zajmuje się głównie zjawiskiem noise.

Maciej Gdula: socjolog, pracownik Instytutu Socjologii UW, członek Redakcji Krytyki Politycznej, zajmuje się głównie teorią polityki.


UWAGA 1:

Dyskusja odbędzie się w języku angielskim

UWAGA 2:

NOISE DJ SET by Heinrich Deisl @ Nowy Wspaniały Świat

Godz. 21.30

Wstęp wolny


Nagranie:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz